U tjednu izmeÄ‘u 23-28.6. na 21. MeÄ‘unarodnom kongresu GiESCO (Group of international Experts for Cooperation on Vitivinicultural Systems) u Thessalonikiju (GrÄka) predstavljeni su u vidu postera rezultati istraživanja identifikacije starih i autohtonih sorata vinove loze Ozaljsko-vivodinskog vinogorja.
Podsjetimo, projekt se već treću godinu zaredom provodi u suradnji Agronomskog fakulteta i Grada Ozlja, uz pomoć djelatnika savjetodavne službe Ministarstva poljoprivrede i samih vinogradara. Rezultat projekta je potvrÄ‘enih sedam autohtonih sorata poznatih samo na podruÄju ovoga vinogorja ali i osamnaest genotipova (pojedinaÄnih trsova) koje takoÄ‘er postoje samo na ovom vinogorju. PotvrÄ‘ena je i prisutnost nekih rijetkih sorata poput Stare hrvatske beline. Izrazito rijetke sorte PrÅ¡ljivka i Vingor zasad su potvrÄ‘ene joÅ¡ samo u Lici a Bilan, Draganela, Teran su sorte podruÄja Kvarnera i Istre.
Indikativno je da su sva ta podruÄja sa Ozaljskim povezana povijesnim i gospodarskim utjecajem Zrinskih i Frankopana pa je i Å¡irenje spomenutih sorata možda rezultat povijesnih i gospodarskih prilika toga vremena. Te povijesne hipoteze joÅ¡ valja istražiti a ono Å¡to je sigurno je da je sredinom 19. stoljeća na Vivodini postojao „recept“ za proizvodnju vina koje se zvalo „Vivodinska mirisavka“.
Navedeni postupak otkriven je pretraživanjem arhiva Gospodarskog lista, takoÄ‘er u sklopu ovog projekta. Tehnologija proizvodnje ovog vina podrazumijeva već zaboravljenu tehnologiju prosuÅ¡ivanja grožđa, a koja je na podruÄju Äitave Sjeverozapadne Hrvatske oduvijek bila prisutna.
Nadamo se da ćemo u daljnjoj suradnji sa naÅ¡im vinarima u nadolazećim godinama uspjeti oživjeti ovaj „recept“, oplemeniti ga suvremenim tehnoloÅ¡kim postupcima i pronaći interes meÄ‘u potroÅ¡aÄima za specifiÄnog vina ozaljskog kraja.